pl en

Social media Braci

Bracia

zespół Bracia

Biografia

Historia zespołu rozpoczęła się w Lublinie, w 1997 roku. Wtedy to, bracia Piotr Cugowski i Wojtek Cugowski zdecydowali się na pierwszy wspólny występ akustyczny. W 2001 roku do zespołu dołączyli Krzysztof Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego niedługo potem zastąpił Robert Markiewicz.

Pierwszym przełomem w karierze zespołu było zdobycie nagrody w kategorii Debiut, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – KFPP OPOLE 2002. Zwycięski utwór pt. „Nie jestem inny”, autorstwa Romualda Lipko i Andrzeja Mogielnickiego stał się przebojem, granym przez dłuższy czas na koncertach Braci.

W 2003 roku piosenką „Missing every moment” Bracia Cugowscy zajęli 5 miejsce w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizja. Zespół grał już w zmienionym składzie. Na basie Bartek Królik – znany jako Barteq z Sistars, na klawiszach Tomek Bidiuk, znany i ceniony sideman z Lublina.

W 2004 roku Bartka na basie zastąpił Tomek Gołąb – ceniony muzyk sesyjny, współpracujący wcześniej z Magdą Femme, Czarno-Czarnymi, czy Markiem Raduli, a za perkusją usiadł Krzysztof Patocki – grający do tej pory z Kasią Kowalską. Wkrótce do zespołu dołączył również drugi gitarzysta – Sebastian Piekarek, współpracujący m.in. z Kasią Kowalską.

Pod koniec roku Piotr i Wojtek Cugowscy wzięli udział w reality show pt. Bar V.I.P. Podczas trwania programu z zespołu odszedł Tomek Bidiuk. Od tej pory muzycy działali bez klawiszowca. Jeszcze w trakcie programu rozpoczęto promocję pierwszego singla pt. „Szara Twarz”, promującego pierwszy autorski album zespołu. Po zakończeniu udziału braci w programie, nazwę zespołu skrócono do „Bracia”. Powstał również pierwszy teledysk.

Premiera debiutanckiej płyty „Fobrock” odbyła się 11 lipca 2005 roku. Poprzedził ją mini album „Dzieci Wszystkich Gwiazd” oraz single: wspomniana „Szara Twarz” (utwór zdobył tytuł „Rockowego Hitu Dekady” w 2010 roku), „Niczego Więcej” oraz utwór „Missing Every Moment”. W 2005 roku zespół Bracia otrzymał nagrodę w kategorii „Odkrycie roku” plebiscytu muzycznego Złote Dzioby. Na początku kwietnia 2006 roku ukazała się edycja specjalna albumu „Fobrock” w dwóch wersjach: jedno- i dwupłytowej, która zawierała materiał z tekstami w języku angielskim. Płyta została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyki (2006) w kategorii – „płyta rock/metal”.

Zespół otrzymał również nominację do nagrody SuperJedynka 2006 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – KFPP OPOLE w kategorii „rock” . Na początku 2007 roku odszedł Sebastian Piekarek. Podczas festiwalu TOPtrendy 2007 za utwór „Jeszcze raz” zespół otrzymał nagrody we wszystkich czterech kategoriach: „Nagrodę Główną”, „Nagrodę Internautów”, „Nagrodę Dziennikarzy” oraz „Nagrodę Miasta Sopotu”. W 2007 roku artyści zdobyli również nagrodę w plebiscycie Człowiek Dużego Kalibru w kategorii Muzyka.

Pod koniec 2008 roku miał premierę drugi album zespołu „Tribute To Queen”. Krążek, wydany przez Agorę, zawierał 12 coverów największych przebojów grupy Queen, oraz polską wersję utworu „You don’t fool me”. W 2009 roku ukazały się single „Za szkłem” (luty 2009) oraz „Dlaczego” zwiastujące kolejny album Braci. Na czas nagrywania albumu, z Braćmi pracował Michał Grymuza, ale jeszcze przed premierą, w październiku 2009 roku zastąpił go Jarosław Chilkiewicz.

Album „Zapamiętaj” został wydany 14 grudnia 2009 roku. Na płycie jako bonus znalazł się utwór „Jeszcze raz”, który tak jak utwór „Zapamiętaj”, był owocem współpracy zespołu (styczeń 2007r.) z amerykańskimi producentami Mattem Noble i Keithem Brownem. Płyta zdobyła status bestsellera sklepu internetowego empik.com. W plebiscycie Antyradia krążek zdobył drugie miejsce w kategorii „Płyta Rocku 2009”.

W 2009 roku zespół Bracia otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii „Grupa roku”, a Piotr Cugowski nominację w kategorii „Wokalista roku”.

W drugiej połowie 2011 roku nastąpiła zmiana w składzie zespołu – Krzysztofa Patockiego na perkusji zastąpił Bartłomiej Pawlus. Ponadto zespół związał się managementowo z Maciejem Durczakiem i firmą Rock House Entertainment. Pierwszym owocem tej współpracy, poza licznymi koncertami, była piosenka „Nad przepaścią” z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz, która utorowała Braciom drogę do prawie wszystkich ogólnopolskich stacji radiowych stając się jednym z największych przebojów 2012 roku.

W 2013 roku ukazała się trzecia autorska płyta Braci pt. „Zmienić zdarzeń bieg”, z której zespół wylansował kilka uznanych przebojów, m.in. wymienione już „Nad przepaścią”, „Wierzę w lepszy świat”, „Po drugiej stronie chmur”, „To jest mój dzień” czy „Niepisane”. W 2014 roku album uzyskał status Złotej Płyty.

W marcu 2015 roku ukazała się Platynowa Edycja płyty „Zmienić zdarzeń bieg” z nowym utworem „Niepisane” (kompozycja Jana Borysewicza) oraz DVD z koncertem akustycznym zarejestrowanym w sierpniu 2014 na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Rok 2015 upłynął zespołowi pod znakiem licznych koncertów, do których zaprosili gościnnie byłego wokalistę Budki Suflera, Krzysztofa Cugowskiego.

Bracia mają na swoim koncie wiele występów zagranicznych. W 2008 roku zespół zagrał na Wembley Arena w Wielkiej Brytanii podczas imprezy PKO BP London Live 2008 – Polish Music Festival. W listopadzie 2012 zespół odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie. Muzycy wystąpili w Chicago, Troy, Nowym Jorku i Toronto. W Polsce zespół supportował zagranicznych artystów takich jak Whitesnake (2008) i Molly Hatchet (2010). W maju 2013 roku BRACIA wystąpili również u boku legendarnej grupy Wishbone Ash. W kwietniu 2015 roku ponownie zagrali na legendarnej Wembley Arena w Londynie, tym razem podczas pierwszej edycji festiwalu Top Wembley Arena.

Bracia Piotr i Wojtek Cugowscy, niejednokrotnie współpracowali z muzykami światowego formatu. W 2002 roku Piotr wystąpił u boku Garou, w 2005 roku Piotr i Wojtek zagrali z Tommym Aldrigem (ówczesnym perkusistą Whitesnake) podczas festiwalu perkusyjnego w Opolu, a w 2011 roku Piotr wykonał wraz z Jonem Lordem (Deep Purple) „Pieśni Ocalenia” autorstwa Czesława Niemena podczas koncertu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W 2015 roku zespół Bracia zaangażował się w międzynarodowy projekt WAMI. Skomponowali oni i wyprodukowali album pt. „Kill The King” z udziałem tak uznanych gwiazd światowego hard rocka, jak: Doogie White,  Marco Mendoza, Vinny Appice.

Na 2016 rok przygotowywany jest nowy projekt Piotra i Wojtka Cugowskich we współpracy z ojcem pod roboczym szyldem CUGOWSCY, a na rok 2017 kolejny premierowy album Braci.

 

Kontakt

MANAGEMENT

Maciej Durczak – manager
kontakt z mediami, booking terminów
tel. +48 602 240 548
email: durczak@rockhouse.pl

Paweł Prochota  – tour manager
booking terminów, szczegóły organizacyjne i techniczne
tel. +48 697 887 447
e-mail: pawel@rockhouse.pl

 

Bracia
Zobacz wszystkie

Teledyski

Bracia

CUGOWSCY – „Gra o wszystko”

Bracia

BRACIA – „Moja przystań”

Bracia

BRACIA – „PO DRUGIEJ STRONIE CHMUR”

Kup płytę

Dyskografia

CUGOWSCY – „OSTATNI RAZ”

CUGOWSCY – „ZAKLĘTY KRĄG”

Bracia – „Zmienić zdarzeń bieg. Platynowa edycja”

BRACIA – „Zmienić zdarzeń bieg”

BRACIA – „ZAPAMIĘTAJ”

BRACIA – „Tribute to Queen”

BRACIA – „FOBROCK”