pl en

Social media Ani Wyszkoni

Anna Wyszkoni

Biografia

Anna Wyszkoni (ur. 21 lipca 1980 roku w Tworkowie na Górnym Śląsku) – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej doświadczonych i cenionych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Ma w swoim dorobku imponującą ilość przebojów, nagród i wyróżnień i ponad pół miliona sprzedanych płyt. Jej dwa solowe albumy “Pan i Pani” (2009) i “Życie jest w porządku” (2012) uzyskały status Podwójnie Platynowych, a kolejny, “Jestem tu nowa” (2017), pokrył się “złotem”. Wokalistka funkcjonuje na polskiej scenie muzycznej od 24 lat.

Jej kariera” muzyczna rozpoczęła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy w zaciszu domowym „śpiewała” do dezodorantu albo rury od odkurzacza. Jednak bardziej spektakularne sukcesy nadeszły wraz z pojawieniem się w szeregach grupy Łzy w 1996 roku. W tym samym roku powstały pierwsze wspólne piosenki Ani i Łez, dzięki którym zadebiutowała na antenie kilku lokalnych rozgłośni radiowych. Pierwszym solowym sukcesem Ani Wyszkoni było zajęcie I miejsca, zdobycie dwóch wyróżnień oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie.

Działalność medialna Ani rozpoczęła się wraz ze zdobyciem Grand Prix na festiwalu Gama w Radomiu w 1999 roku. Tam została zauważona przez Elżbietę Skrętkowską i zaproszona do programu “Szansa na sukces”, który wygrała w marcu 2000 roku śpiewając piosenkę grupy Myslovitz “Długość dźwięku samotności”. Zdobyła też nagrodę dla najlepszej wokalistki na festiwalu “Po-Graj” w Opolu. Wydany w 2001 roku drugi album Łez pt. „W związku z samotnością” osiągnął niebagatelny sukces rynkowy zdobywając status Platynowej Płyty (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy). Ten album przyniósł Ani ogólnopolską popularność i ogromną sympatię fanów, jednak dopiero wydana w 2003 roku czwarta płyta, “Nie czekaj na jutro”, pozwoliła Jej na dobre zagościć w ogólnopolskich mediach i na radiowych playlistach. Przyczyniło się do tego zdobycie Nagrody Publiczności w konkursie Premier Festiwalu w Opolu za piosenkę „Oczy szeroko zamknięte”, która stała się jednym z największych przebojów roku. Album “Nie czekaj na jutro” zdobył status Platynowej Płyty (ponad 80 tys. egzemplarzy).

2004 roku ŁZY zajęły II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja 2004, a także II miejsce w plebiscycie “Telekamery 2004” (w kategorii Muzyka). Podczas Festiwalu w Opolu, w czerwcu 2004 r., Łzy zdobyły dwie Superjedynki – jako Zespół Roku oraz za Przebój Roku “Oczy szeroko zamknięte”.

W 2006 roku Ania, jeszcze ze Łzami, otrzymała Platynową Płytę za składankę największych przebojów pt. „The Best Of 1996-2006″. Jak się później okazało, było to ostatnie wspólne wydawnictwo wokalistki z tym zespołem.

W 2008 roku Anna Wyszkoni wzięła gościnny udział w nagraniu piosenki “Soft” zespołu Video, która stała się jednym z największych przebojów 2008 roku. W duecie z zespołem Video Ania znalazła się wśród finalistów konkursu o nagrodę Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival Telewizji TVN.

W 2009 roku Ania Wyszkoni wydała pierwszy album pod własnym nazwiskiem pt. “Pan i Pani”, z którego pochodzą przeboje: “Czy ten pan i pani”, “Z ciszą pośród czterech ścian”, “Lampa i sofa”, “Wiem, że jesteś tam”. Płyta szybko pokryła się “złotem”, następnie “platyną”, by docelowo stać się “podwójnie platynowa”. Każdy z promujących ją singli osiągnął spory sukces medialny. Z pierwszym z nich, “Czy ten pan i pani”, Ania wywalczyła Srebrną Premierę 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas tego samego festiwalu otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy i Fotoreporterów. Dwa lata później, również na festiwalu w Opolu, Ania zdobyła najważniejszą wówczas nagrodę na polskim rynku muzycznym – Superjedynkę 2011 za Przebój Roku, którym widzowie uznali piosenkę “Wiem, że jesteś tam”. Festiwal Top Trendy 2011 w Sopocie przyniósł Ani Platynową Płytę oraz 6. miejsce w rankingu sprzedaży płyt w Polsce w 2011 roku.

Solowa droga artystyczna Ani przyniosła jej również doświadczenie aktorskie. W 2010 roku została bowiem zaproszona przez twórców serialu Telewizji Polskiej “Na dobre i na złe” do zagrania epizodu w jednym z odcinków (412). Ania wcieliła się w rolę artystki, którą dotknęły kłopoty zdrowotne. Pojawiła się w serialu u boku tak znakomitych aktorów, jak Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk czy Edyta Jungowska.

W roku 2011 roku Anna została zaproszona do gościnnego udziału w trasie koncertowej “Projekt Grechuta” śpiewając piosenki niezapomnianego Marka Grechuty w awangardowych aranżacjach Wojciecha Waglewskiego.

W roku 2012 Anna Wyszkoni wzięła udział w trasie koncertowej po USA i Kanadzie pod nazwą “Wspomnienie” poświęconej Czesławowi Niemenowi. Podczas koncertów pojawiła się na scenie obok takich artystów, jak: Zbigniew Zamachowski, Paweł Kukiz, Janusz Radek czy Piotr i Wojciech Cugowscy.

W listopadzie 2012 roku ukazał się drugi solowy album Ani pt. “Życie jest w porządku”, którego głównym producentem, podobnie, jak w przypadku krążka “Pan i Pani” był Bogdan Kondracki. Ale nie tylko, bo do wyprodukowania jednego utworu Ania zaprosiła legendarnego brytyjskiego producenta, Neila Blacka, znanego z produkcji najbardziej kultowych płyt Maanamu z lat 80. Pierwszym singlem promującym płytę była kompozycja Marka Jackowskiego do słów Kory pt. “Zapytaj mnie o to kochany”. 16 stycznia 2013 roku Związek Producentów Audio-Video przyznał Ani za “Życie jest w porządku” Złotą Płytę. W maju 2014 roku ukazała się reedycja płyty “Życie jest w porządku”, za którą w maju 2015 roku ZPAV przyznał artystce Podwójną Platynową Płytę. Reedycja przyniosła m.in. jeden z największych przebojów 2014 roku, kompozycję Roberta Gawlińskiego do słów Anny Wyszkoni, “Biegnij przed siebie”.

W 2013 roku Anna Wyszkoni w duecie z Piotrem Cugowskim zaśpiewała piosenkę „Syberiada” promującą film Janusza Zaorskiego „Syberiada polska”. Teledysk do tego utworu ukazał się m.in. na dvd z filmem „Syberiada”.

Również w 2013 roku Ania została zaproszona przez legendarnego założyciela zespołu Maanam, Marka Jackowskiego, do gościnnego udziału na jego nowej płycie. Zaśpiewała na niej dwie piosenki: duet z Markiem Jackowskim, “Odnajdziemy się” i “Matka od samotnych drinków”. Marek Jackowski, z którym Ania nie tylko ściśle współpracowała, ale i zaprzyjaźniła się, zmarł nagle 18 maja 2013 roku we Włoszech. Album “Marek Jackowski” ukazał się już po Jego śmierci, 22 października 2013 roku. W styczniu 2014 r. ZPAV przyznał jej status Złotej Płyty, która została wręczona m.in. Annie Wyszkoni podczas uroczystego koncertu we Wrocławiu. 

Ania jest artystką, która bardzo chętnie i z wielkim oddaniem angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. W roku 2011 była nominowana do nagrody Gwiazdy Dobroczynności, a w grudniu 2012 roku została ambasadorką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu koło Wrocławia.

W 2015 roku Anna Wyszkoni przyjęła zaproszenie Michała Bajora do współpracy przy kolejnej płycie tego artysty. Efektem jest duet Ani z Michałem Bajorem pt. „Ja kocham, Ty kochasz” (sł. Wojciech Młynarski, muz. Wojciech Borkowski), który promował jego album “Moja miłość”. Album uzyskał status Platynowej Płyty.

20 listopada 2015 roku ukazała się świąteczna płyta wokalistki pt. “Kolędy wielkie”, na którym artystka zaprezentowała swoje ulubione polskie kolędy oraz dwie premierowe piosenki świąteczne przygotowane specjalnie na tę okazję.

W 2016 i 2017 roku odbywa się trasa koncertowa “20/20” czyli 20 przebojów na 20-lecie obejmująca swoim repertuarem 20 lat działalności artystycznej Anny Wyszkoni. Punktem kulminacyjnym jubileuszu był recital wokalistki podczas Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie, w maju 2016 roku.

W lutym 2017 roku ukazała się kolejna solowa płyta pt. “Jestem tu nowa”, która powstała pod wpływem trudnych zdrowotnych przejść Ani w 2016 roku. Album promowały piosenki: “Oszukać los”, “Nie chcę cię obchodzić” (która zdobyła tytuł Przeboju Lata 2017 radia RMF FM i Telewizji Polsat), “Zanim to powiem” i “Mimochodem”. 19 września 2018 album oficjalnie uzyskał status Złotej Płyty.

W październiku 2018 ukazała się dwupłytowa “Platynowa edycja” tego albumu z dołączonym koncertem akustycznym zarejestrowanym podczas trasy koncertowej w 2018 roku.

W lutym 2020 roku Anna Wyszkoni rozpoczęła kolejną akustyczną trasę koncertową, która tym razem została nazwana tytułem nowej piosenki, jednej z ostatnich kompozycji Marka Jackowskiego “Czułość proszę”. Trasa została przerwana w marcu przez epidemię koronawirusa i będzie kontynuowana jesienią 2020. 

W kwietniu 2020 roku Anna Wyszkoni wzięła udział w nagraniu piosenki „Mimo wszystko”, która powstała  za sprawą Anny Dymnej i jej Fundacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi. Słowa tego utworu napisał i podarował Annie Dymnej Wojciech Młynarski. Za kompozycję i produkcję muzyczną odpowiada Mateusz Pospieszalski. W piosence oprócz Ani zaśpiewali m.in., Małgorzata Ostrowska, Kayah, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Mietek Szcześniak, Adam Nowak, Janusz „Yanina” Iwański, Mateusz Pospieszalski oraz laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego od lat przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Każdy koncert Anny Wyszkoni to porywające widowisko z bogatą oprawą multimedialną. Wokalistce towarzyszy na scenie 6-osobowy zespół pod kierownictwem jednego z czołowych polskich gitarzystów, Marka Raduli. 

W 2021 roku Ania Wyszkoni będzie obchodziła 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowa trasa koncertowa, zaplanowana jest również nowa płyta z premierowym materiałem. 

Kontakt

MANAGEMENT

Maciej Durczak – manager
kontakt z mediami, booking terminów
tel. +48 602 240 548
email: durczak@rockhouse.pl

Daniel Gałka – tour manager
booking terminów, szczegóły organizacyjne i techniczne
tel. +48 606 798 080
email: daniel@rockhouse.pl

Zobacz wszystkie

Teledyski

Anna Wyszkoni

ANNA WYSZKONI W “CO ZA TYDZIEŃ” TVN

Anna Wyszkoni

#Hot16Challenge2

Anna Wyszkoni

Anna Wyszkoni – “Czułość proszę” [acoustic home version]

Kup płytę

Dyskografia

ANNA WYSZKONI – “Jestem tu nowa”

ANNA WYSZKONI – “JESTEM TU NOWA”

ANNA WYSZKONI – “KOLĘDY WIELKIE”

Anna Wyszkoni – “Życie jest w porządku” Platynowa edycja

ANNA WYSZKONI – “Życie jest w porządku”

ANNA WYSZKONI – “Pan i Pani. Platynowa Edycja”

Anna Wyszkoni – “Pan i Pani”