21.06.2024

ANNA WYSZKONI – SZARE MIRAŻE

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby tych słów: Tysiące twarzy, setki miraży, to człowiek tworzy metamorfozy… Od roku 1980, gdy Kora i Marek Jackowski napisali „Szare miraże” zmieniło się w zasadzie wszystko poza jednym: siłą przekazu i ponadczasowością muzyki Maanamu.

„Szare miraże” to kolejny singiel z wydanej w grudniu 2023 roku płyty „10” Anny Wyszkoni; płyty będącej hołdem dla Marka Jackowskiego – mentora, współpracownika, a przede wszystkim przyjaciela artystki.  Anna przy wsparciu znakomitych i uznanych muzyków dokonała metamorfoz utworów przekładając je na swój artystyczny język, w świeżych, zaskakujących aranżacjach.

Choć Marka Jackowskiego nie ma z nami od jedenastu już lat, ja wciąż czuję jego obecność, jego wsparcie. Śpiewając jego kompozycje mam wrażenie, jakbym z nim rozmawiała. „Szare miraże” to jedna z moich ulubionych kompozycji Marka, ma w sobie niezwykły ładunek energii. Powstała w wyjątkowym dla Polski czasie, gdy muzyka – choć niedosłowna – jednoczyła ludzi. Chciałabym, aby tak pozostało – mówi Anna Wyszkoni.