pl en

Social media Kasi Kowalskiej

Kasia Kowalska

Biografia

Jako nastolatka, na znak buntu przeciw powszedniości życia w małym miasteczku, z głową ogoloną jak Sinead O’Connor, uciekła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Już wtedy muzyka była dla niej czymś niezwykłym, ogromnym źródłem emocji i siły. Dziś to ona, poprzez swą muzykę, daje innym ludziom wyjątkowe emocje i siłę, by zmierzyć się z codziennością. Ma na swoim koncie wiele płyt i prestiżowych nagród i choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięki, miłość do muzyki i pasja, z jaką ją wykonuje.

Urodziła się 13 czerwca 1973 roku. Wychowywała w podwarszawskim Sulejówku, razem z dwoma starszymi od niej braćmi. Muzyka była z nią zawsze – już wtedy, gdy będąc małą dziewczynką wyśpiewała swą pierwszą nagrodę w konkursie piosenki zuchowej; wtedy, gdy zrywała się z zajęć by śpiewać w swych pierwszych, amatorskich jeszcze zespołach i wtedy, gdy po lekcjach zamykała się w pokoju i śpiewała na cały głos piosenki swoich ulubionych artystów. Muzyka była w niej od zawsze, to ona wykształciła w niej tak niespotykaną wrażliwość na dźwięki… i to właśnie poprzez nią najlepiej może wyrazić swe emocje i uczucia.

W latach 90-tych, zanim nagrała swój debiutancki album, śpiewała i nagrywała płyty z różnymi zespołami, jak Human, Fatum, Hetman, Piersi, czy Talking Pictures. Największy sukces przyniosła jej jednak współpraca z zespołem założonym wspólnie z Robertem AmirianemEvergreen, kiedy w 1993 roku, podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka w warszawskiej “Stodole”, po którym podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy z firmą Izabelin Studio (dziś Universal Music Polska). I tak się zaczęło…

Będąc nastolatką, na swoim koncie miała już koncerty z Ewą Bem (Dziennik mej podróży), nieco później wspólną trasę z Edytą Bartosiewicz, podczas której promowała swoją pierwsza płytę, a także kilka koncertów przed Bobem Dylanem, które dla debiutującej wtedy Artystki były ogromnym wyróżnieniem. Już wtedy na koncie Kasi znalazło się wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyk ’94 w kategorii Debiut Roku, czy tytuł Największej Nadziei Polskiego Rocka od miesięcznika “Tylko rock”. Podczas finału Ogólnopolskiego Plebiscytu Rozgłośni Radiowych TOP ’94 otrzymała nagrody w kategoriach: Debiut ’94 i Przebój roku!

Pierwszy debiutancki album Kasi pt. “GEMINI” ukazał się 12 września 1994 roku. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez świat muzyczny i znalazła wierną rzeszę nabywców, uzyskując w krótkim czasie status złotej, a następnie platynowej płyty (ponad 300 tys. sprzedanych egzemplarzy)!

W lipcu 1995 r. Kasia zaśpiewała podczas zarejestrowanego na płytach i kasetach koncertu pamięci R. Riedla “List Do R. Na 12 Głosów” (Modlitwa III – Pozwól mi oraz Kim jestem – jestem sobie).

I następne nagrody, m.in. Fryderyk ’95 w kategorii Piosenka roku – A to co mam…; pierwsze miejsce Plebiscytu TOP ’95 (Wokalistka roku i Przebój roku); Wokalistka roku ’95 od magazynu “Brum”; drugie miejsce w tej kategorii od magazynu “Tylko rock”, oraz dwa Złote Mikrofony “Popcornu” i Brązowy Otto od magazynu “Bravo”.

Przyszedł rok 1995, a wraz z nim kolejna nagroda: Grand Prix i Nagroda Publiczności na festiwalu Sopot ’95… oraz (20 listopada 1995 r.) kolejna płyta zatytułowana “KONCERT INACZEJ“, będąca rejestracją niezwykłego przedsięwzięcia z udziałem wielu znakomitych muzyków, jak Wiesław Pieregorólka, Robert Majewski, czy Henryk Miśkiewicz. Płyta różni się stylistyką od poprzedniego, debiutanckiego krążka Kasi. Obok znanych już rockowych utworów znalazły się na niej przepiękne kompozycje musicalowo-jazzowe tak wspaniałych i uznanych autorów jak: Bernstein, Gershwin, B. Joel czy J. Hendricks. W miesiąc po premierze “Koncert Inaczej” zdobył status złotej płyty!

Przełom lat 1996/1997 przyniósł Kasi nowe doświadczenia artystyczne. Czas ten spędziła na planie filmu w reżyserii M. Dutkiewicza pt. “Nocne Graffiti“, w którym znakomicie zagrała rolę młodej dziewczyny uzależnionej od narkotyków, udowadniając swój kolejny talent i spotkając się z wielkim uznaniem mediów i krytyków filmowych. Na płytach ukazał się również soundtrack z muzyką z tego filmu, skomponowaną w głównej części przez Roberta Jansona. Płyta zawiera też kolejny wielki przebój Kasi pt. Zgubiłam swój rozsądek. Kasia zaśpiewała też w polskiej wersji “Dzwonnika z Notre Dame” (piosenka Modlitwa Esmeraldy) i w filmie “Awantura o Basię” (piosenka Zgubiony dom).

Kolejny krążek Kasi pt. “CZEKAJĄC NA…” miał premierę już w niecały rok po poprzednim, a dokładniej 30 września 1996 roku. Produkcją muzyczną płyty zajął się Kostek Yoriadis, znany Kasi z wcześniejszej współpracy w zespole Human. Premierowy numer z tej płyty pt. Coś optymistycznego okazał się wielkim hitem, a perfekcyjnie przygotowana trasa koncertowa przyciągnęła tłumy fanów. Album wzbogacony elementami funky oraz dźwiękami sekcji dętej Fire Brass (w składzie: Janek Czaja, Marcin Dembek i Mariusz “Fazi” Mielczarek) utrzymany jest w bardziej popowym i optymistycznym nastroju w porównaniu z czysto rockowym brzmieniem “Gemini”.

Kolejne dwa lata Kasia poświęciła na wychowanie Oli i przygotowywanie materiału na kolejną płytę pt. “Pełna obaw“, której premiera miała miejsce 8 kwietnia 1998 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, Kasia jest autorką tekstów i współautorką muzyki, jednak tym razem zajęła się również produkcją muzyczną płyty. Album ten doskonale ukazuje, jak znakomicie Artystka odnajduje się w rockowym klimacie, a premierowe piosenki: Co może przynieść nowy dzień i Wyrzuć ten gniew, nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów! Płyta ta przyniosła Kasi kolejne nagrody, m.in. Fryderyk ’98Nagroda publiczności i Piosenka rokuCo może przynieść nowy dzień.

8 listopada 1999 roku ukazała się specjalna, dwupłytowa wersja “Pełnej Obaw“, wzbogacona o pięć utworów, które do tej pory w większości wydano jedynie na singlach: To co może przyjść, A to co mam…, Straciłam swój rozsądek, Chcę znać swój grzech i Ave Maria

Do pokaźnej już kolekcji nagród dołączyły kolejne – statuetka Popcornu oraz “Superjedynka” w kategorii Płyta Rock, wręczona Kasi podczas Festiwalu Opole 2001. Podczas tego festiwalu miał również premierę nowy utwór Kasi – Starczy słów. W tym roku Kasia otrzymała również jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie – MTV Music Awards 2001!

W kwietniu 2000 roku, Kasia poleciała do USA na kilka bardzo udanych i ciepło przyjętych koncertów dla amerykańskiej Polonii.

13 listopada 2000 roku, po dwóch latach przerwy, Kasia powróciła w wielkim stylu ze swoją piątą już płytą zatytułowaną “5“. Producentem i autorem większości kompozycji jest Adam Abramek. Płyta utrzymana jest w rockowym stylu, dodatkowo wzbogaconym nowoczesnymi dźwiękami, nadającymi jej świeże i oryginalne brzmienie. Pierwszym utworem promującym płytę jest Nobody, który od razu po premierze znalazł się w czołówkach list przebojów w całym kraju. 21 grudnia “Piątka” osiągnęła status złotej płyty! Kolejne single: Być tak blisko i Będę jak, ugruntowały pozycję Artystki i jej nowej płyty na rynku muzycznym.

Koniec roku 2001 przyniósł fanom Kasi niezwykle przyjemną niespodziankę. Podczas corocznego koncertu charytatywnego “Wigilia u Prezydentowej”, organizowanego przez Pałac Prezydencki, Kasia wykonała w towarzystwie grupy Gospel, przepiękny utwór grupy U2 pt. I still haven’t found what I’m looking for, co, jak sama przyznała, było bardzo ciekawym doświadczeniem muzycznym w jej życiu.

W lutym 2002 roku, serwis 30 TON, rozdał Polskie Internetowe Nagrody Muzyczne. Kasia otrzymała aż trzy Gwiazdy 2001 roku w kategoriach: Polska wokalistka roku, Najlepszy polski teledysk 2001 roku za teledysk Starczy słów oraz Najlepsza polska strona internetowa artysty za stronę www.kasiakowalska.pl.

9 czerwca 2002 roku, na swój koncert przylecieli do Polski bardzo cenieni przez Kasię artyści: Sting i Robert Plant, i to właśnie ona poproszona została o rozpoczęcie ich koncertu, co było dla niej ogromnym wyróżnieniem i przyjemnością.

W tym samym miesiącu (10 czerwca 2002 roku) odbyła się premiera nowego utworu pt. Bezpowrotnie, który ukazał się na płycie zatytułowanej “A Tribute to Ayrton Senna“, poświęconej wspaniałemu kierowcy wyścigowemu, Mistrzowi Świata Formuły 1 – Ayrtonowi Sennie. Na płycie znajdują się także utwory takich światowych gwiazd jak: Queen, Phil Collins, Tina Turner, czy Pink Floyd. Utwór ten można także znaleźć na wydanej miesiąc później składance pt. “Słońce, lato, muzyka”.

Rok ten był dla Artystki bardzo pracowity. Na przełomie czerwca i lipca 2002, odbyła serię bardzo ciepło przyjętych koncertów w całym kraju, a już w sierpniu nastąpiły przygotowania do nagrania jej nowego albumu.

Tym razem rolę producenta powierzyła Michałowi Grymuzie – znanemu muzykowi, gitarzyście i aranżerowi. Efekt tej współpracy można było usłyszeć już w połowie września, kiedy do wszystkich stacji radiowych trafił utwór pt. Antidotum, promujący nowe wydawnictwo Artystki o tym samym tytule.

Do bogatej kolekcji nagród i tytułów Artystki dołączył jeszcze jeden – tytuł Artystki Roku 2002 przyznany przez Radio Eska!

Już w maju (31 maja 2003 roku) album “Antidotum” osiągnął status platynowej płyty za 70 tys. sprzedanych egzemplarzy! Nagroda ta została wręczona Artystce 31 maja, podczas Festiwalu w Opolu. Tego samego dnia w jej ręce trafiła “Superjedynka” za Rockowy Album Roku – “Antidotum”!

Wspomniana płyta “ANTIDOTUM“, będąca już szóstą na Kasi koncie, wydana również przez Universal Music Polska, swoją premierę miała 14 października 2002 roku. Składa się na nią 12 utworów oraz prezentacja multimedialna zawierająca m.in. teledyski do piosenek Bezpowrotnie i Antidotum. Krążek ten już następnego miesiąca (21 listopada 2002 roku) zdobył miano złotej płyty za 35 tys. sprzedanych egzemplarzy! Kolejny utwór promujący płytę, do którego powstał także teledysk, to Pieprz i sól.

Mimo, iż kolejny rok był okresem bardzo pracowitym i bogatym w liczne koncerty, już w kwietniu 2004 roku rozpoczęte zostały prace nad kolejną płytą, której producentem muzycznym i aranżerem został ponownie Michał Grymuza. Płyta nagrana została w całości analogowo, a pierwszym singlem promującym ją był utwór pt. To co dobre, do którego równocześnie ukazał się teledysk.

Parę tygodni później do sklepów trafiła specjalna, świąteczna edycja płyty “Samotna w wielkim mieście”, a wraz z nią, w prezencie dla fanów, nowa świąteczna piosenka pt. Magia tych świąt. Kasia wykonała ją po raz pierwszy na charytatywnym koncercie “Święta, święta”, z którego całkowity dochód przeznaczony był na pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej. Do płyty został dołączony również film z pobytu Kasi w Tokyo.

Rok 2004 był rokiem szczególnym, minęło bowiem dokładnie 10 lat od wydania przez Artystkę pierwszej płyty. Ona, jak sama mówi, zatoczyła przez ten czas pewne koło, wracając swym wizerunkiem do czasów Gemini, a stylem płyty do swych muzycznych korzeni, choć teraz – już bogatsza o 10 lat kolejnych doświadczeń.

13 września 2004 roku ukazał się oczekiwany przez wszystkich album pt. “SAMOTNA W WIELKIM MIEŚCIE“. Zawiera 12 utworów + jeden dodatkowy, ukryty na samym końcu, będący specjalnym “bonusem” dla wszystkich fanów.

15 listopada 2004 roku odbyła się radiowa premiera nowego singla Kasi Kowalskiej pt. Prowadź mnie, do którego powstał również teledysk (reżyseria Paweł Kloc, zdjęcia Jarek Szoda).

Rok 2007, to przede wszystkim liczne koncerty i nabieranie sił przed nadchodzącym rokiem 2008, który okazał się być wyjątkowym przede wszystkim z dwóch względów. Co najważniejsze – to niezwykły czas dla Kasi, gdyż w czerwcu tego roku na świat przyszedł jej upragniony synek, Ignacy Adam. Kasia nie pozwoliła dłużej czekać swym zniecierpliwionym fanom na kolejną płytę i mimo ogromu obowiązków sprawiła, że rok ten stał się wyjątkowy także dla nich. 16 października swoją premierę radiową miał utwór pt. A Ty czego chcesz?, promujący zapowiedzianą na 10 listopada najnowszą płytę Kasi pod niezwykle intrygującym tytułem “ANTEPENULTIMATE“.

Na początku 2009 roku rozpoczęła się trasa koncertowa promująca “Antepenultimate” w całej Polsce oraz dwa koncerty w USA (Chicago i New Jersey). Był to bardzo pracowity okres, gdyż już w marcu 2010 roku, Kasia wraz z zespołem ruszyła w kolejna trasę koncertową po Polsce – “RMF Electro/Acoustic Tour 2010”, na której fani mogli posłuchać utworów w nowych, często zaskakujących aranżacjach.

W październiku 2009 r. ukazała się kolejna odsłona “Antepenultimate”, m.in. z nowym utworem pt. Twój czas.

7 listopada 2010r., w studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce odbył się niezwykły koncert. Kasia podjęła się opracowania piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Te autorskie, bardzo osobiste interpretacje utworów są swego rodzaju osobistym hołdem dla Grzegorza, który był przez Kasię niezwykle cenionym Artystą i producentem jej debiutanckiej płyty. Koncert został wydany na płycie zatytułowanej “Kowalska – Ciechowski – Moja Krew“. Na przełomie marca i kwietnia odbyła się trasa promująca ten album, a do utworu Telefony powstał teledysk. W kolejnym roku album uzyskał statut platynowej płyty, którego uroczyste wręczenie nastąpiło podczas koncertu piosenek Republiki w Opolu, w czerwcu 2011 r.

Z okazji 20-lecia Kasi pracy artystycznej, w warszawskiej Stodole odbył się niezwykły koncert, podczas którego Kasia zagrała swoje największe przeboje. Towarzyszyli jej zaprzyjaźnieni muzycy, którzy na przestrzeni minionych lat mieli swój wkład w jej muzyczną drogę. 

24 czerwca 2016 r. swoją premierę miał teledysk do piosenki Aya, singla zapowiadającego nową płytę. Teledysk do tego utworu został zrealizowany na terenie parku Joshua Tree w południowo-wschodniej części Kalifornii w USA.

Teledysk do piosenki Aya zajął pierwsze miejsce w polskim plebiscycie do konkursu OGAE Video Contest 2016.

W 2018 roku ukazał się kolejny premierowy album Kasi Kowalskiej pt. “Aya”. Tym razem produkcją zajął się Adam Abramek, który odpowiada za brzmienie wszystkich utworów poza tytułowym, który powstał dwa lata wcześniej we współpracy z Markiem Dziedzicem. Płytę kolejno promowały piosenki “Alannah (tak niewiele chcę)”, “Teraz, kiedy czuję” Dla Taty”. Wydaniu płyty towarzyszyła ponad roczna trasa koncertowa “Aya Tour”. W kwietniu 2020 roku Związek Producentów Audio-Video przyznał Kasi Kowalskiej za album “Aya” Złotą Płytę.

Rok 2018 i 2019 to również wielka, jubileuszowa trasa koncertowa po całej Polsce z okazji 25-lecia działalności artystycznej Kasi Kowalskiej.

25 listopada 2019 roku ukazał się kolejny album artystki, tym razem koncertowy – z cyklu MTV Unplugged. Jest to zapis koncertu pod tym samym szyldem, który odbył się 8 maja w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Kasi podczas tego koncertu towarzyszyli znakomici goście: Edyta Bartosiewicz i Stanisław Soyka. Duet z tym drugim, jego wielki przebój “Tolerancja”, był pierwszym singlem promującym album “MTV Unplugged – Kasia Kowalska”.

Kolejne koncerty z cyklu MTV Unplugged odbyły się we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, a następne są zaplanowane na początek 2021 roku.

 

Kontakt

MANAGEMENT

Maciej Durczak – manager
kontakt z mediami, booking terminów
tel. +48 602 240 548
email: durczak@rockhouse.pl

Andrzej “Dyzio” Król – tour manager
booking terminów, szczegóły organizacyjne i techniczne
tel. +48 602 605 503
email: dyzio@rockhouse.pl

Zobacz wszystkie

Teledyski

Kasia Kowalska

KASIA KOWALSKA – “DOMEK Z KART” – Z PŁYTY “MTV UNPLUGGED”

Kasia Kowalska

Kasia Kowalska feat. Stanisław Soyka – TOLERANCJA / NA MIŁY BÓG

Kasia Kowalska

KASIA KOWALSKA – “Dla Taty”

Kup płytę

Dyskografia

KASIA KOWALSKA – “Aya”

KASIA KOWALSKA – ” MOJA KREW”

KASIA KOWALSKA – “Antepenultimate”

KASIA KOWALSKA – “SAMOTNA W WIELKIM MIEŚCIE”

KASIA KOWALSKA – “ANTIDOTUM”

KASIA KOWALSKA – “5”

KASIA KOWALSKA – “PEŁNA OBAW”

KASIA KOWALSKA – “CZEKAJĄC NA…”

KASIA KOWALSKA – “KONCERT INACZEJ”

KASIA KOWALSKA – “GEMINI”