pl en

Social media Krzysztofa Cugowskiego

Krzysztof Cugowski

Biografia

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Lublinie. Studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Założył w 1969 zespół Budka Suflera, w którym był wokalistą. W 1972 połączył siły z Romualdem Lipką z zespołu Zrzeszenie Cnót Wszelakich. Zespół nadal występował pod nazwą Budka Suflera. W 1975 znalazł się na drugim miejscu w notowaniu “Wokaliści roku” przeprowadzonego przez czasopismo “Non Stop”. W 1976 opuścił Budkę Suflera na osiem lat. W tym czasie pracował z zespołami Spisek i Cross. Do Budki Suflera powrócił w 1984.
W drugiej połowie lat 80. koncertował w USA. Budka Suflera wróciła do kraju w 1992 na nagranie płyty Cisza, która przyniosła formacji sukces artystyczny i komercyjny wystarczający do podjęcia decyzji o powrocie na stałe na polski rynek muzyczny.
Największy sukces w karierze Cugowskiego przyniosła płyta Nic nie boli, tak jak życie, której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dzięki temu zespół w listopadzie 1999 wystąpił w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Na swoim koncie ma również kilka płyt solowych oraz krążek „Integralnie” (2001) z coverami wielkich przebojów polskiego i światowego rocka.

W 2014 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Po zakończeniu działalności Budki Suflera, wokalista wydał kolejny solowy krążek pt. „Przebudzenie” (2015) z muzyką Stefana Gąsieńca.

Od 2015 roku Krzysztof Cugowski koncertuje z założonym przez swoich synów, Piotra i Wojciecha, zespołem „Bracia”. 30 września tego roku w ramach niezwykłego rodzinnego projektu „Cugowscy” ukazał się wspólny krążek ojca i synów pt. „Zaklęty krąg”. 

30 października 2019 roku Związek Producentów Audio-Video przyznał temu albumowi statu Złotej Płyty.

16 listopada 2018 roku ukazuje się koncertowy album Cugowskich pt. “Ostatni raz” nagrany podczas ostatniego koncertu w rodzinnym Lublinie i podsumowujący działalność tego niezwykłego trio. Wydawnictwo zawierające płytę CD i DVD jest zapisem właśnie tego koncertu. Jeszcze raz zabiera słuchaczy w świat mocnych gitarowych riffów, nastrojowych ballad, z których słyną Piotr i Wojciech Cugowscy, oraz rockowych evergreenów, R & B i bluesowych fascynacji Krzysztofa.

Od momentu zakończenia projektu Cugowscy, Krzysztof Cugowski rozpoczyna współpracę koncertową z nowymi muzykami: Jackiem Królikiem, Cezarym Konradem, Robertem Kubiszynem i Tomaszem Kałwakiem, który szybko zyskuje nazwę Zespół Mistrzów. Owocem dwuletniej współpracy jest dwupłytowy album “50/70. Moje najważniejsze”. Pierwsza płyta zawiera 14 utworów w nowych aranżacjach – tych, które Krzysztof Cugowski ukochał szczególnie, które najmocniej zapadły mu w serce. Druga to zapis koncertu Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów, który odbył się w 2018 roku w Radiu Lublin. 

Premiera jubileuszowej płyty Krzysztofa Cugowskiego “50/70. Moje najważniejsze”zaplanowana jest na 8 maja 2020 roku.

 

 

Kontakt

MANAGEMENT

Maciej Durczak – manager
kontakt z mediami
tel. +48 602 240 548
email: durczak@rockhouse.pl

Andrzej “Dyzio” Król  – tour manager
booking terminów, szczegóły organizacyjne i techniczne
tel. +48 602 605 503
email: dyzio@rockhouse.pl

Zobacz wszystkie

Teledyski

Krzysztof Cugowski

Krzysztof Cugowski – “Demony wojny”

Krzysztof Cugowski

Cugowscy – “Zaklęty Krąg”

Dyskografia

CUGOWSCY – “OSTATNI RAZ”

CUGOWSCY – “ZAKLĘTY KRĄG”

KRZYSZTOF CUGOWSKI – “PRZEBUDZENIE”

KRZYSZTOF CUGOWSKI – “INTEGRALNIE”